S hubnutím nečekejte na poslední chvíli

15. 3. 2021 by Žádné komentáře

Hubnutí není vhodné pouze pro extrémně obézní jedince, ale i pro lidi s nadváhou. Ti ale nemusí obvykle zcela měnit své každodenní stereotypy.

S hubnutím nečekejte na poslední chvíli

Sice není úplně pravdou, že patříme k nejtlustším národům na světě, ale co se týče evropského kontinentu, tak tady máme docela dobře našlápnuto. Nedá se ani čemu divit. Typická česká kuchyně je velice těžká, a když si ji dopřáváme takřka každý den, musí se to na těle nějak projevit. A to většinou negativně. Navíc když si k tomu připočítáte, že se hýbeme mnohem méně než před pár dekádami, je na problémy zaděláno. Díky těmto faktorům se v naší společnosti začínají objevovat i stále obéznější jedinci, kteří mají skutečně problémy prolézt mezi futry. Ovšem největší problém jsou lidé, kteří lavírují mezi těžkou nadváhou a obezitou. Ti si často ani nemyslí, že nějaký problém mají, i když je to tak.

Miska s jahodami

Obézní jedinci totiž bývají častěji nemocní, a to nejen na těle, ale i na duchu. Je dobré zbavit se problému, který to způsobuje, a to je přebytečné množství tuku v těle. Ideální je jít na vyšetření k doktorovi, kde každý může zjistit, jak na tom, co se týče nadváhy, je. Dá se to ale obejít, a sice pomocí kalkulačky BMI Bmikalkulacka.cz. Ta sice není tak přesná jako vyšetření, ale na druhou stranu i tak člověk pozná, jak na tom alespoň zhruba je.

Strava je základem hubnutí

Každopádně, pokud vám vyjde, že patříte spíše mezi hmotnější část obyvatelstva, měli byste s tím začít něco dělat. Tím nejlepším způsobe, jak se zbavit těžce nabytých kilogramů, je začít jíst zdravěji. Co to v praxi znamená? Inu, je potřeba omezit příjmy tuků a cukrů a začít více zeleniny, ovoce a luštěnin. I maso klidně můžete do svého jídelníčku zařadit, jen ne tak často, a navíc by se mělo jednat vždy o masa s minimálním obsah tuků. Ideální jsou mořské ryby, ale dobře zpracované kuře s minimem oleje se dá také pokládat za dietní jídlo.

Zdravé jídlo

Pomoc odborníků

V případě, že i přes změnu životního stylu, a hlavně jídelníčku nebudete hubnout, je dobré navštívit odborníka. Dietolog nebo výživový poradce si vás vyšetří a na základě výsledků pak navrhne další postup. Ne každý, kdo změní stravu, musí hned začít hubnout. Problémy mohou být i trochu jinde. A ty bez odborníka obvykle nevyřešíte.