Mozková mrtvice – hra o čas a o život

27. 4. 2023 by Žádné komentáře

Nikde není rychlá pomoc důležitější než u cévní mozkové příhody. Úplné zdraví se po mrtvici nenavrátí téměř nikomu a zemře na ní čtvrtina lidí, které postihne, a to je ročně přibližně 40 000 Čechů. Rozpustit krevní sraženinu trombolýzou lze pouze do 4,5 hodiny od počátku příznaků. Pak se již mozkové funkce nenávratně ztrácejí.
 
PROČ STÁLE NEVOLÁME ZÁCHRANKU VČAS?
I přesto, že jsou dnes lidé poměrně dobře informovaní a nutnost rychlé lékařské pomoci u nastupující mozkové mrtvice je neustále všude připomínána, případ postiženého člověka má často podobně opakující se scénář:
člověk náhle omdlí a upadne, udělá se mu nevolno. Ale ubezpečuje ostatní, že to nic nebylo a už je mu lépe. Sice se Vám zdá trochu zmatený, špatně se pohybuje nebo mluví, ale protože on sám tvrdí, že má jen asi přeleželou ruku nebo necítí koutek, protože pořád nešel k zubaři a dál se tedy zdá veselý, nic nepodniknete.

Právě nyní rozhodujete o životě a smrti, v lepším případě o doživotní invaliditě s trvalým poškozením zdraví. Protože necháte-li uplynout mnoho hodin, dotyčný člověk má jen malou naději, že se kdy vrátí k běžnému životu, ba k životu vůbec.
 
TŘI HLAVNÍ PŘÍZNAKY
1.      Tvář: neschopnost se souměrně usmát, náhlý pokles koutku
2.      Řeč :  problémy při mluvení, nesrozumitelnost
3.      Ruce: pokles rukou při předpažení rovně před sebe – ochrnutá ruka obvykle rychle klesá
 
DALŠÍ MOŽNÉ POTÍŽE:
·        náhle vzniklá porucha vědomí
·        ztráta citu – kombinace tvář/ruka
·        dvojité vidění
·        prudká, atypická bolest hlavy
·        ztuhlost šíje
·        závratě se zvracením vždy souběžně s jiným příznakem

Pomoc rychle přivolejte, pokud člověk selže i jen v jednom hlavním příznaku nebo se objeví alespoň dvě možné potíže!
Mějte na paměti, že iktus dnes již není jen záležitostí starších lidí. Právě mladí lidé často ani nevědí, že majívysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol a cukrovku, jenž mozkovou mrtvici způsobují.