Dětské kroužky jako byznys

24. 12. 2019 by Žádné komentáře

V dnešní době zaneprázdněných rodičů, kdy je zároveň kladen důraz na všeobecný rozvoj dětí se rozšiřuje oblast o neustále se objevující nové firmy působící v oboru mimoškolního a zájmového vzdělávání dětí a mládeže. Jak taková firma vypadá a jakou má vůbec organizační strukturu? Většina je zapsána jako veřejně prospěšná společnost, zájmový spolek, prezentují se jako neziskovky i klasické společnosti s ručením omezeným. Z toho dále vyplívá, jakou musí mít kvalifikaci, kdo ji může vést, jak mohou nakládat se ziskem. Jedná se o lokální firmy i celorepublikově působící síť a franšízy. Pro živnostenský úřad spadá do volných živností do kategorie Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti.
sranda ve školce
Organizace školního roku bývá jednoduchá a koresponduje s klasickým školním rozvrhem. Dvě pololetí, začíná se na začátku října, končí v červnu. Kurzovné je hrazeno semestrálně. Zpravidla se dodržují prázdniny a státní svátky. Pokud se jedná o větší firmu, mívá zajištěný program na dobu letních prázdnin. Ať už se jde o intenzivní kurzy, příměstské nebo pobytové tábory.
Nabídka je neuvěřitelně obsáhlá. Zaměřuje se na mateřské a základní školy. Existují i výjimky poskytující první vzdělávání od kojeneckého věku až do dospělosti. Mezi nejpopulárnější a nejvyhledávanější obory patří cizí jazyky, hudební obory, sport. Stále více získávají na popularitě vědecké kroužky. Keramika, zdravověda, logopedie, vaření, motoristický kroužek, přírodověda jsou jen malou částí běžné nabídky.
malí sportovci
Samotné firmy pak můžeme rozdělit na ty, disponující vlastními prostorami a společnosti poskytující služby přímo v mateřských a základních školách. Od toho se většinou odvíjí i cena kurzu a náročnost na pomůcky a vybavení. Z hlediska podnikání je tedy nejvýhodnější variantou spolupráce se stávající školou. Odpadá tak režie výukových prostor a nákup pomůcek je většinou přehozen na rodiče. Stačí tedy vypracovat metodiku, získat správné lektory a podnikání je na světě. Nutno podotknout, že konkurence je dnes opravdu velká a tak získat školu ke spolupráci není vůbec snadné. Vyšší šance bývá na venkově, kde ale není snadné sehnat lektora a náklady tak opět o něco vzrostou.