Peníze – radosti i starosti

24. 12. 2019 by Žádné komentáře

Je to jen pár dní, co byly zveřejněny výsledky dlouhodobého výzkumu. Ten udává, že částka potřebná k důstojnému životu v naší republice se pohybuje nad 31.000 Kč na měsíc. Pokud patříte k těm šťastným, kteří takového příjmu dosahují, máte napůl vyhráno. Ale ať již vyděláváte právě tuto sumu, nebo o tisícikoruny více nebo naopak méně, bude dobré, když se budete držet několika pravidel, které vám umožní s vašim příjmem vyjít.
Peněženka naplněná platebními kartami
Vlastní bydlení nebo pronájem
Obecně je v naší republice, především ve větších městech, naprostý nedostatek nájemních bytů za solidní pronájem. Například v Praze se nájmy blíží patnácti tisícům, a to v tom nejsou zdaleka započítány náklady na energie. Pokud se rozhodujete, zda si pronajmout byt v Praze, nebo pořídit vlastní bydlení, měli byste si zjistit, kolik vás měsíčně bude stát splátka hypotéky. Sami budete překvapeni, jakou částku si můžete půjčit za splátku srovnatelnou s platbou nájmu. Tak například za nějakých 13.000 Kč můžete mít klidně hypotéku na necelé tři miliony. A za to se už dá pořídit vlastní bydlení. Ano, jsou mezi námi takoví, kteří jsou jako stěhovaví ptáci a vlastní nemovitost by je jenom bránila v rozletu. Ale pokud mezi ně nepatříte, zvažte, zde budete investovat do vlastního, nebo platit do cizího.

Doprava
Jezdíte do práce a na nákupy autem? Nebo využíváte MHD? Víte, kolik vás stojí měsíčně vaše doprava? Možná by stálo za to, si to propočítat. Nenavádím vás k tomu, abyste zavrhli auto a chodili všude pěšky. Ale přemýšlejte nad tím, jestli i pro vás není nějaká alternativa. Dnes je možné využívat spolujízdy, sehnat slevy na dálkové spoje. Nebo jen taková drobnost, jako koupit si roční jízdné na MHD místo měsíčního. I tímto způsobem se dá ušetřit několik tisícikorun za rok. Dovolím si drobný návod pro ty, kteří dojíždí za prací do velkých měst autem. Zkuste nechat vozidlo na okrajových parkovištích a po městě jezdit hromadnou dopravou. Jednak ušetříte peníze za parkovné, čas za stání v kolonách, a dobrou náladu, neboť se přestanete rozčilovat nad tím, proč to zase nejede a proč nestíhám domluvenou schůzku.

Úspory
Čím dříve začnete ukládat část svých peněz bokem, tím pro vás lépe. Platí zde tisíce let staré pravidlo desátek. Když si z každého svého příjmu dáte deset procent bokem, připravíte si peníze nejen na nenadálé výdaje, ale i na dovolenou nebo třeba vánoční dárky. Nebudete pak muset přemýšlet nad tím, jestli se zadlužíte nebo ne. Protože dovolená či Vánoce na splátky zní sice dobře, ale další měsíce vám to udělá pěknou díru do vašeho rozpočtu.
Srovnané hromádky peněz
Pojištění
Nikomu z nás se nevyhýbají události, které nám můžou s naší peněženkou pěkně zamávat. Nemoci, úrazy, a nejrůznější další nepříjemnosti můžou potkat opravdu každého. Proto je dobré, být raději dopředu připraven, než následně překvapen. A věřte mi, pojištění není vyhazování peněz do kanálu. Jen je nutno i zde zachovat chladnou hlavu, nenechat se zmanipulovat.

Potraviny
Možná jste zvyklí, dělat velké nákupy jednou týdně. Nebo třeba jednou za měsíc. Vezete si potom z obchodu několik nákupních tašek, na všechno máte chuť, vše je čerstvé a tak krásně voní. Co ale bude s potravinami zítra? A co za týden? A kolik z nich nakonec vyhodíte? Zkusme se všichni zamyslet nad tím, kolik peněz nás stálo to, že jsme nakupovali i to, co jsme nebyli schopni spotřebovat. A jak to ovlivňuje přírodu a naše okolí, o tom asi taky nemusím povídat. Takže od dnešního dne, větší nákup trvanlivých potravin jednou za měsíc a jinak kupuji jen to, co sním. Jednak budete mít vždy čerstvé potraviny, následně brzy zjistíte, že jste schopni za stejné množství peněz mít mnohem kvalitnější potraviny. Není vždy nutné za každou cenu ušetřit, ale pokud za stejné množství peněz místo chemicky upravených, dostanete potraviny čerstvé a opravdu BIO, můžete být spokojeni.

Nakonec je vždy zapotřebí přemýšlet nad tím, zda věc, kterou kupuji, potřebuji, nebo ne. Jestli je projevem toho, že se chci předvést a ukázat, nebo toho, že vím, co dělám a proč.
Závěrem se ještě vrátím k pravidlu desátek a přidám jedno doporučení. Pokud je to možné, deset procent ze svého platu investujte sami do sebe. Vždyť je taky nezbytné, abychom z toho našeho života měli radost.