Vybíráme školní tašku

16. 9. 2020 by Žádné komentáře

Ať už vybíráte první školní tašku pro natěšeného prvňáčka, či se vaše ratolest rozhodla, že stará taška je “úplně out”, jistě víte, že vaše představy se s těmi dětskými shodnou jen vzácně. Vámi vybraná ergonomická taška s pevnými zády se obvykle dočká protočených očí a trpitelského povzdechu. Dítě pak většinou ukáže na nejkýčovitější batoh v celém obchodě, jehož cena často převyšuje cenu nové kabelky. Jak z tohoto minového pole vybruslit?
tašky na schodech

Váha

Váha tašky je jedním z požadavků, ze kterého byste neměli slevovat. Děti by na zádech neměly nosit více než 10 až 15 procent své váhy, a tělocvik, láhev s pitím, svačina, sešity a další vyženou váhu nahoru, ani nemrknete. Pokud tedy samotná taška váží kilo a více, je velmi pravděpodobné, že naplněná bude dětská záda neúměrně zatěžovat. Zátěž pak vede nejen k náporu na záda a kyčle, ale představuje bezpečnostní riziko pro dítě i jeho okolí. Dítě s těžkým batohem je náchylnější k pádu a padající těžká taška mu může vážně ublížit.

Ergonomie

Buďme upřímní, ergonomické prvky jako pevná záda či vyztužené ramenní pásy obvykle nejsou zrovna krásné. I tak se ale pokuste s vaším potomkem vyjednat, že v zájmu svého zdraví je bude na batohu akceptovat. Pro starší děti mohou být řešením městské batohy, které tyto prvky často mají vyvedené v decentním podání, takže vaše dítě si nebude připadat jako lidská želva. Zároveň buďte připraveni udělat i drobné ústupky. Ergonomická záda nemusejí nutně mít podobu tvrdé kostry, kvalitní polstrování vám udělá stejnou službu. Popruhy pak nemusejí být nutně vycpané po celé délce, často stačí výplň tam, kde látka potkává ramena. A pokud vaše dítě kategoricky odmítá hrudní a bederní pásy, obejdete se nejspíše i bez nich. Z důvodu ergonomie ale silně doporučujeme, aby si dítě v každém případě tašku před nákupem vyzkoušelo, a ujistilo se, že mu na zádech sedí.
batoh v lese

Vzhled

Pokud to jen trochu jde, spolkněte své poznámky o vkusnosti růžovo-zeleného poníka či oranžového superhrdiny, a nechte volbu vzoru na dítěti. Není nicméně na škodu potomka upozornit, že nebudete kupovat novou tašku pokaždé, když se mu vzor na té staré omrzí. Vítaným řešením pro mnoho rodičů i dětí tak může být volba neutrálního základního vzoru, který se dá personalizovat přívěšky či takzvanými plackami. Dítě si může vytvořit vlastní styl, který se dá kdykoli změnit bez toho, aby bylo nutno kupovat celý nový batoh. Je dobré se při nákupu zaměřit také na reflexní prvky, jako jsou nášivky či odrazky, a které přijdou vhod zejména v podzimních a zimních měsících.

Cena

Cena designových školních batohů se může vyšplhat i na několik tisíc korun. Vzhledem k tomu, že nový školní rok sebou přináší mnoho výdajů, je dobré se ještě před nákupem jasně dohodnout, v jaké cenové relaci se budete pohybovat. Mnoho nákupů se dnes odehrává přes internet, kde je možné rozsah cen přesně nastavit. I tak ale doporučujeme dát přednost e-shopům, kde je možné si zboží před převzetím vyzkoušet, a ujistit se, že taška dítěti sedí.