Počet obézních lidí povážlivě roste mezi mladými lidmi

Výpočetní technika měla lidem přinést především zlepšení kvality života, to byl také záměr jejích tvůrců. Stačí malinko nahlédnout do historie a porovnat úsilí programátorů a výrobců hardware z doby před třiceti lety s tím současným – v tehdejším Československu byly v provozu pouze obří mainframové „krabice“, a výraz PC, tedy „Personal computer“ nikdo nevypouštěl z úst. Osobní počítače prakticky neexistovaly, pochopitelně ani mobilní operátoři, a lidé také žili. Žili spokojeně.
hamburger s hranolkami.jpg
Výpočetní technika nám dnes život může usnadnit, ale i zkomplikovat, jde o to, využít ji k prospěšným účelům a nepropadnout závislosti. Závislost na chytrých telefonech a Internetu je poměrně běžným problémem, se kterým se potýkají odborní lékaři ve svých ordinacích, a jedním z důsledků této choroby je i nedostatek pohybu a přejídání.
čokoládový dort s jahodou.jpg

Posedáváme u PC a cpeme se

Lidské tělo bylo stvořeno proto, aby se pohybovalo. Pohyb je přirozenou součástí veškerých živočišných druhů a člověk se těmto zákonitostem podřizuje nerad. Pochopitelně, že to neplatí pro každého, ale počet obézních mladých lidí povážlivě narůstá a v současné době je ve Spojených státech obezitou postiženo více než 70 procent všech obyvatel. Přispívají k tomu i počítače, u nichž trávíme v průměru každý den minimálně dvě hodiny, namísto toho, abychom vyjeli někam na kole, šli na procházku do parku, nebo si zahráli před domem malý fotbálek.
bramborové lupínky.jpg

Nejíme z hladu

Počítače zdaleka neslouží jako pracovní médium, lidé se s jejich pomocí zabavují, hrají i adrenalinové hry, které způsobují neúměrný stres. Paradoxně tak své tělo přetěžujeme obrannými stresovými reflexy, to pak vyžaduje kompenzaci v podobě zvýšení krevního cukru a musíme rychle dodat nějakou energii v potravě. A dodáme ji nejčastěji ve formě bramborových lupínků, arašídů, slaných tyčinek. Jistě, že nezvítězí zeleninový salát, ale sladké tyčinky, čokolády, bonboniéry, oříškové nutelly . Kalorie se však nespálí svalovou námahou, ale ukládají v podobě tukových polštářků.
Jak to tedy je? Výpočetní technika podporuje obezitu? Nikoliv. Tu podporuje pouze náš osobní přístup.