Na koupi nemovitosti je nejhorší doba

10. 3. 2019 by Žádné komentáře

Platíte každý měsíc desetitisíce korun majiteli bytu a už toho máte dost? Chcete to raději platit sami sobě? Tak to teď máte nejspíš smůlu, ale i tak kontaktujte dobrou realitní kancelář . Byty totiž vůbec nejsou k dispozici. Ve vlastním bydlí většina Čechů, což je oproti zbytku Evropy dost netradiční, protože v zahraničí bydlí většina v nájmu. Jak to vypadá v číslech?
domek z papíru

  1. Ve vlastním bydlí celých 66 % obyvatel.
  2. Lidé s rodinou tvoří 43 %.
  3. Partneři bez dětí tvoří 32 %.
  4. O samotě bydlí 13 %.
  5. Pouze 11 % obyvatel žije s rodiči v nemovitosti, která je v osobním vlastnictví.

Bytů a domů není nazbyt

Tento problém bohužel nijak neovlivníte. Nemovitostí na trhu jednoduše nyní moc není. Když se v nabídce něco objeví, tak je to okamžitě pryč. Problém je to zejména ve větších městech jako je Praha či Brno, kde se samozřejmě počet obyvatel zvyšuje a byty nepřibývají. Přesně naopak. Počet zahájených staveb se každoročně snižuje.
pevný stisk

Nemovitostí je málo, ceny vysoké

V Čechách ceny neustále rostou bez ohledu na to, v jaké oblasti se pohybujete. Tento trh tedy není žádnou výjimkou a Praha je absolutním vítězem. Tam jsou totiž úplně nejvyšší. Cenový růst je samozřejmě logický, protože bytů je málo a tím pádem se prodávají draho. V těchto statistikách jsme také na špici oproti zbytku Evropy, ve které nerostou tak rychle.

V současnosti nejstrmější růst zaznamenává Jihočeský a Karlovarský kraj, zatímco ve Zlínském a Plzeňském kraji to jde nejpomaleji. Ať je to ale jakkoli, tak Praha přitahuje zájemce z celých Čech i zahraničí, a proto je tam růst přímo astronomický. V lukrativnějších částech hlavního města můžete koupit jeden metr čtvereční za neuvěřitelných 96 tisíc korun.

Z toho důvodu se lidé začínají stěhovat do přilehlých částí hlavního města, anebo rovnou do jiných krajů. Oblíbený je především Plzeňský, Jihočeský a Středočeský kraj. Poměrně časté také je, že si lidé koupí nemovitost v nějakém kraji a stále mají práci v Praze.