Dítě v nebezpečí

27. 4. 2023 by Žádné komentáře

Jednou děti informují o podivném pánovi, co se je na něco vyptával, pak je požádal, aby mu řekly, kde je nějaké místo, co údajně hledal. Nakonec jeho zapředený dialog přešel v přímou žádost o doprovod k onomu místu. Podruhé obdobným způsobem lákali chlápci děti do auta, že prý je dovezou domů.
malá holčička a otec
Tvrdším kalibrem jsou sofistikované historky, které si tihle pedofilové vymyslí a dítě s ní osloví. Mnohdy jde o hru na city a je zázrak, když se jim děti nepodaří „přelstít“. Jako příklad poslouží případ, kdy chlápek dítěti, které bylo na cestě ze školy tvrdil, že jeho maminka, (údajně jeho kolegyně) měla nehodu a že ho poprosila, aby jí dovezl její dítě za ní do nemocnice. Naštěstí dítě zachovalo duchapřítomnost, vymluvilo se, že si musí odnést tašku k babičce, která bydlí hned vedle. Ve skutečnosti uteklo do domu, kde bydlela kamarádka a tam věc řeklo jejím rodičům. Bylo štěstí, že ono dítě vědělo, že maminka žádného kolegu v práci nemá.
Jak na takové situace dítě připravit?
Naučte děti zásadě, že nemají v žádném případě vycházet vstříc cizím lidem. Jakýkoliv požadavek odmítnou se slušnou omluvou. Ať žadateli vysvětlí, že vyhovět nemůže, že je dítě a na žádost nestačí.
Také naučte svého syna, dcerku, aby se nezdráhali obrátit na jiné cizí lidi s tím, že co se jím stalo, že je třeba někdo obtěžoval s nějakým návrhem a že mají strach. Klidně ať toho člověka požádají o přivolání policie a setrvání s ním do doby, než na místo dorazí hlídka.
ruka u bonbonů
Naučte dítě, jak utéct od násilníka, jak se vytrhnout z držení. Vysvětlete kde utéct, kam se případně schovat. Naučte dítě ať v nebezpečné situaci křičí. Zvláště to vysvětlete holčičkám, které tak nějak přirozeně mají problém před dospělými spustit křik a jekot. Projděte se svými dětmi cestu do školy a na místa kam chodí za zájmovým kroužky. Ukažte jim, kde jsou místa, kde je velká pravděpodobnost, že tam budou vždy nějací lidé. At se nebojí vběhnout do obchodu, restaurace, k lékařům atd.
Nepodceňujte tuto záležitost. Možná svému dítěti ušetříte velice nepříjemnou zkušenost.