Snižte si efektivně účet za energie

Zamyslet se nad snížením spotřeby energií v domácnosti nutně neznamená snížení životního standardu. Možná vám to přijde složité a máte pocit, že se budete muset omezovat. Tak to ale vůbec není. Stačí nad tím jen trochu přemýšlet a změnit pár jednoduchých návyků. Žít můžete samozřejmě stejně jako doteď, jen budete například jinak mýt nádobí. To je celé.

prádelní šňůra

Myčka: ano či ne?

Začněme právě u mytí nádobí. Naprostým základem je nemýt nádobí pod tekoucí vodou. Místo toho si napusťte dřez a oplachujte talíře v napuštěné vodě. Další variantou, kterou lze zvážit je myčka. Potřebujete na ní pochopitelně místo. Ale pokud ho máte, tak neváhejte.

Moderní myčky mají spotřebu pouze zhruba 15 litrů vody. Když ji pustíte jen v případě, že bude celá naplněná, získáte zpět až 30 procent elektrické energie. Soustřeďte se ovšem na koupi kvalitního spotřebiče s označením alespoň A+.

rukavice na čištění

Sušení prádla přirozeným způsobem

Při mytí nádobí je skvělé využít moderních technologií. Při sušení prádla je to naopak. Sušičky jsou možná populární a ušetří čas, ale také stojí spoustu peněz. Nejen jejich pořízení, ale především jejich používání. Pokud chcete skutečně snížit náklady, tak si pořiďte klasický, rozkládací sušák za stovku.

Efektivní svícení

Centrální lustry, lampy, lampičky i bodovky. Na vzhledu nezáleží. Moderní osvětlení by ale mělo být úsporné. Dosáhnout toho není vůbec složité a získáte tak poměrně velkou finanční částku zpět. Bohatě stačí, když zajdete do obchodu a nakoupíte správné žárovky. Na výběr jich máte nepřeberné množství, a to nejen z pohledu cen, výkonu a vzhledu, ale také druhů.

Nejvýhodnější pro vás budou zejména dvě, a to:

  • LED žárovky,
  • úsporné žárovky.

To ovšem platí pro všechny spotřebiče, které si budete pořizovat. Vždy dbejte na to, aby měly označení A+, ideální jsou A+++. Díky nim získáte nazpět velkou část zálohy, kterou každý měsíc platíte. Když trochu změníte své návyky, můžete se poprvé v životě těšit na vyúčtování záloh za energie. Možná poprvé se vám totiž vrátí krásná částka, kterou investujete tak, jak sami budete chtít.