Zlo a dobro zvané počítače

23. 8. 2022 by Žádné komentáře

Myslíte si, že jsou počítače dobrá nebo špatná věc? Jaký je váš názor na to, jestli nám slouží nebo spíš škodí? Někdo si myslí, že je to tak, a jiný třeba úplně obráceně. A každý dokáže aspoň pár slovy říci, proč si o počítačích myslí to, co si o nich myslí. A pravda? Ta je asi někde uprostřed. Kdyby byly počítače jenom dobrá věc, nebylo by tolik lidí, kterým zkomplikovaly nebo třeba i zničily život. A kdyby byly počítače jenom takhle špatné, zase by tu asi nebyly, lidé by je nechtěli nebo by nám je úřady zakázaly. Ale počítače vlastně nejsou ani dobré, ani špatné. Je to přece jenom soubor nějakých součástek, které ani nežijí, ani samy nic nezmůžou, a tak nemůžou ani pomáhat, ani škodit. O tom, co z toho nakonec vyleze, rozhodují vždycky jenom lidi, co takové počítače používají.

pootevřený notebook

A taky záleží na imunitě uživatelů toho, co počítače umožňují. I když je tu hodně toho špatného, nemusí to vést ke špatným koncům, když lidi pochopí, že je to špatné špatné, ignorují to nebo proti zlu dokonce bojují. Takovým lidem ani to nejhorší neuškodí. A naopak ti, kdo jsou hloupí, si tím ublížit nechají, a někdy jim tu uškodí třeba i docela nevinné věci. Počítače prostě nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou to jenom prostředky, které spojují lidi, a je jenom na nás lidech samotných, jak s tím naložíme.

počítač na stole

A tak by se měli lidi v oboru výpočetní techniky daleko líp vzdělávat. Aby znali nebezpečí a věděli, jak se mu dá bránit. Jenom tak se stanou počítače našimi skutečnými přáteli. Dokud to tak nebude, budou vždycky i nebezpečné a bude důvod neztrácet ani na chvíli obezřetnost. Kterou vlastně nesmíme ztrácet nikdy, hlavně když jsme na internetu. Tam je totiž skrytého zla nejvíc. A kdo neprokoukne něčí zlé úmysly, doplatí na to. A to by nemělo být. Nemělo by to být, ale je to. Někomu to totiž sice uškodí, ale někomu i prospěje. A proti těm posledním se musí bojovat.