Proč si dopřát kokosovou vodu?

12. 10. 2020 by Žádné komentáře

Kokosové ořechy jsou plody palmy s názvem kokosovník ořechoplodý, které rostou v subtropických a tropických částech světa. K nám se dostávají dovozem, stejně jako velká spousta jiných plodin. Hnědý ořech je známý všem, na pultech obchodů se ale začali objevovat zelené plody. Jedná se o mladé kokosy a jejich účel je jasný – poskytnou velké množství vody, která je v tuto dobu v největším množství. Dužnina kolem je v malé vrstvě, přesto je ale chutná, jemná a měkká.

Kokosová voda se prodává buď balená v PET láhvích, nebo právě ve formě zeleně zbarvených plodů. Tato forma zajistí ten nejčerstvější přísun osvěžení. Za účelem lepší skladnosti se na takto mladých ořeších provádí tzv. diamantový sestřih, kteří pracovníci plantáží provádí mačetou. Jeden takový plod obsahuje 300 – 400 ml vody.

A proč ji zařadit do svého nápojového „jídelníčku“? Posiluje imunitu, doplňuje energii, uklidní rozhašené trávení a pomůže při průjmu, lépe doplní hydrataci do těla po sportovní námaze, snižuje krevní tlak, detoxikuje a také urychluje spalování, čímž pomáhá při redukčních dietách. Dopřát si ji mohou děti, dospělí, těhotné či kojící ženy, sportovci, senioři,… Zkrátka její konzumace nevylučuje snad nikoho. Není proto divu, že jí často bývá přezdíváno jako voda života.

india-coconut-3221935_960_720

Často dochází k záměně kokosové vody za mléko. Lidé si často myslí, že tekutina skrytá uprostřed ořechu je právě mléko, to se ale ve skutečnosti získává z dužniny zralých hnědých plodů, která se jednoduše rozmixuje a zředí. Proto pokud potřebujete do nějakého receptu mléko, vyrobte si jej sami podle uvedeného postupu. Konzervy v supermarketech totiž obsahují velké množství dochucovadel a éček, čímž naprosto zkazíte zdravý požitek.

sea-3922151_960_720

Nicméně, co se týká kokosové vody, klidně můžete nakupovat i tu v PET láhvích. Jenom si dejte pozor na složení, nejlepší jsou ty v BIO kvalitě, které neobsahují žádné konzervanty a přidané cukry. O kvalitě zpravidla napoví cena – když je podezřele nízká, jedná se zpravidla o patok, jehož účinky jsou od originálu velmi vzdálené. Mnohdy bohužel stejně tak jako jeho chuť.