K čemu slouží výstružník stavitelný

22. 3. 2020 by Žádné komentáře

Asi každý z nás má nějakého koníčka. Je to činnost, která nás baví a při které zapomeneme na starosti všedního dne. Můžeme sem řadit například tvůrčí psaní, sportování, či pěstování květin. Trochu unikátem je pak kutilství. To je v České republice rozšířenější než jinde.

To má samozřejmě svůj důvod. Tím je fakt, že ještě před čtyřiceti nebo padesáti lety byla naprostá většina zboží nedostatková. Pokud už jste tedy nějakou sehnali, pak jsme se o ni starali. A to znamenalo opravu v případě, že se rozbila. Specializovaných servisů příliš nebylo, a pokud už byly, tak byly drahé. Není tedy divu, že se lidé naučili spravovat si věci samy.

vystruznik1

Mnohé pak začaly tyto drobné opravy bavit a tato vášeň u mnohých přežila až do dnešních dnů. Navíc je to také způsob, jak ušetřit peníze, zvláště u věcí, které jsou již po záruce. Není třeba je nikam vozit a platit za opravu, koneckonců ji můžeme provést sami, a podstatně levněji.

Avšak k provozování každého koníčku jsou nutné určité pomůcky. A to platí i v případě kutilství. Zde potřebujeme nejen klasické kladivo, šroubovák či kleště, ale často i specializovanější nástroje. Mezi ně patří také výstružník stavitelný.

Jedná se o poměrně nový model výstružníku. Jeho výhodou, která je patrná na první pohled, je fakt, že je zde možné nastavit délku vystruhování. To je užitečné, neboť nyní již není potřeba mít několik výstružníků různých délek pro každou příležitost, nýbrž stačí jen jeden. A to ocení nejeden kutil.

dilna1

Faktem však je, že cena tohoto nástroje není nejmenší. Proto je dobré zamyslet se, zda se vám skutečně vyplatí. Zde záleží především na tom, jak často s výstružníkem pracujete, a především kolik velikostí běžně potřebujete.

Pokud jej používáte často, a často potřebujete různou velikost, pak je toto nástroj přesně pro vás. Mějte však na paměti, že vzhledem k tomu, že nebudete již používat několik výstružníků, ale pouze jeden, se také snadněji opotřebuje. Avšak myslím, že to za to stojí.