Saw palmetto

11. 11. 2021 by Žádné komentáře

Saw palmetto je nízce rostoucí palma, která má plazivý kmen a vějířovité listy. Najdeme ji na jihovýchodě USA, především na Floridě, dále v Georgii, na Kubě a na Bahamách. Roste v písčitých půdách a na písčitých plážích a svůj název si vysloužila díky listům, které mají pilovitý tvar. Saw znamená v angličtině pila. Léčivé přípravky se pořizují ze sušených a drcených plodů této rostliny. Používá se především k léčbě zvětšené prostaty, jako afrodiziakum a dokonce jako sedativum. Účinky rostliny na podporu prostaty a erekce využívali již domorodí indiáni.

vliv na libido.jpg

V domorodé medicíně je také používána k léčbě nachlazení, bronchitidy, bolesti v krku, při zánětech močového měchýře a také při silných menstruačních bolestech. Dokonce se výtažky z plodů využívají při léčbě benigních nádorů prostaty a také na migrény. Je prokázán vliv extraktů ze saw palmetta na libido a plodnost. U žen mají extrakty ze saw palmetta úspěchy při podpoře kvality vlasů, nehtů a mají také příznivý vliv na plodnost.

vliv na plodnost.jpg

U nás je saw palmetto poměrně neznámou rostlinou. V jihovýchodní části USA je ale známá již po celá staletí, především ve spojení s léčbou močového a pohlavního mužského ústrojí. Přípravky z extraktů saw palmetta jsou dobře snášeny. Není prokázáno, že by se nesnášely s jinými léčebnými přípravky. Nedoporučuje se je však užívat během těhotenství a kojení. Jestliže máte problémy s močením, je důležité v první řadě informovat lékaře a nechat se řádně vyšetřit, aby se předešlo vážným onemocněním jako jsou například různé infekce či nádory. Extrakt ze saw palmetta je bohatý na blahodárné látky, které dnešním uspěchaným mužům chybí. Extrakt z plodů můžete zakoupit především ve formě tablet a kapslí v různých možnostech gramáží. Bobule se také využívají k přípravě čajů. Více se o nich dočtete na webu erectmax.cz.